Obiekty referencyjne

Muzeum Historii Polski | Warszawa

Architekt
pracownia WXCA
Generalny wykonawca
Budimex
Data ukończenia
Inwestor
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Lokalizacja

Gwardii 1 Warszawa 01-538 Polska

Muzeum Historii Polski to jeden z nowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Obiekt posiada ponad 44 tysiące m2 powierzchni, na co składają się 4 kondygnacje nadziemne oraz 2 podziemne. Wyjątkowa realizacja powstała finalnie w 2023 i została zaprojektowana przez warszawskie biuro projektowe WXCA. Sam budynek to aż 180m długości i 48 m szerokości. Muzeum posiada ponad 7 000 m2 wystawy stałej i 1 400 m2 wystaw czasowych i jest w stanie pomieścić audytorium na poziomie 577 osób. W obiekcie znajduje się również sala kinowa przeznaczona dla 135 osób. Niczym wisienka na torcie na dachu budynku znajduje się ogólnodostępny taras z widokiem na panoramę miasta. Gmach wyróżnia się ciekawą fasadą złożoną z różnych kolorów kamieni, które nawiązują do warstw historii- od czasów dawnych do współczesnych. Każda ściana zewnętrzna budynku nawiązuje również do symboli polskiej architektury.  W założeniu muzeum prezentuje wielowymiarowa historię Polski ale w swojej ofercie posiada również przestrzenie audytoryjne, warsztatowe, punkty gastronomiczne oraz liczne pracownie konserwatorskie.    

Wyzwanie

Specyfika budynków muzealnych narzuca sporo wymagań wykonawczy i projektowych w całym procesie budowy. Sercem obiektów, które codziennie przyjmują wielu zwiedzających są te części budynku, które dotyczą szeroko rozumianej ekspozycji związanej z prezentowaną tematyką muzeum. Cała sieć wystaw musi być też połączona ciągami komunikacyjnymi. Przemieszczanie się i swobodne zwiedzanie nieodłącznie związane jest również z wykonaniem podłogi. 

Niejednokrotnie, obiekty typu muzeum są też wyposażone w kina- co ma miejsce w Muzeum Historii Polski. Poza obszarami ściśle związanymi z punktem zainteresowania odwiedzających muzeum, budynki te są tez wyposażone w przestrzenie biurowe czy strefy sanitarne. Kluczowym wymaganiem biorąc pod uwagę mnogość stref jak i spore natężenie ludzi w obiekcie jest więc akustyka i odpowiednie wygłuszenie, które wpływają na zmysły i odbiór tego co jest oglądane.

Rozwiązanie


By zadbać o wrażenia akustyczne, odpowiednie wygłuszenie stropów nad główną częścią ekspozycyjną muzeum, która jest sercem całego obiektu zastosowano Isover Super-Vent. Rozwiązanie to zostało wykorzystano jako izolacja cieplna i akustyczna. W obszarze przeznaczonym na kino dla wygłuszenia stropu wykorzystano zalety produktu Isover Super-Vent Ultra – czyli płyty z wełny mineralnej szklanej pokrytej ciemnym welonem. Produkt ten jest szczególnie polecany w miejscach gdzie wymagana jest dobra absorbcja dźwięku. Dodatkowo w strefie kinowej zastosowano wełnę skalną Isover Polterm Max Plus szczególnie polecaną do wytłumiania hałasu. Dla wzmocnienia efektów akustycznych w całym budynku skorzystano również z rozwiązań ścian działowych w systemach Rigips 3.40.05 AKU i 3.40.06 AKU. Do wykonania jastrychów cementowych na całej powierzchni muzeum wykorzystano szybkowiążące spoiwo - weberfloor FIBROCEM, który zapobiega kurczeniu się podłoża, co tworzy dobrą podstawę pod podłogi, po których będą przemieszczać się zwiedzający. W pozostałych częściach budynku jak korytarze czy łazienki zastosowano sufity podwieszane Rigips 4.05.24. Dzięki takiemu doboru materiałów i rozwiązań, które dedykowane są dla poprawy akustyki możliwe stało się poprawienie odczuć dźwiękowych, dzięki czemu odwiedzający muzeum będą mogli w sposób niezakłócony w pełni czerpać z przygotowanych ekspozycji muzeum.  

Zastosowane produkty i systemy

 Isover Super-Vent, Isover Super-Vent Plus , Isover Super-Vent Ultra , Isover Polterm Max Plus, ściany działowe Rigips 3.40.05, 3.40.06, 3.40.05 AKU, 3.40.06 AKU, sufity podwieszane Rigips 4.05.24, przedścianki z płytami Habito, Profile Specjalne, weberfloor FIBROCEM