domy szkieletowe

Dom z dowozem - jakie korzyści daje dom modułowy?

Wnętrze domu modułowego w technologii prefab

 

Jeśli marzysz o komfortowym, atrakcyjnym wizualnie domu, który dodatkowo będzie oszczędny w konsumpcji energii – koniecznie zainteresuj się budownictwem modułowym. Poznaj specyfikę drewnianych domów modułowych i liczne korzyści, jakie dają one użytkownikom, począwszy od faktu, że realizacja może nastąpić nawet w dwa miesiące od zamówienia.

Nasze podejście do budownictwa znacznie się zmieniło. Jeszcze 20 lat temu nikogo nie dziwiły amatorskie ekipy murarskie w składzie: brat, szwagier i teść, powolnie i nie bez przeszkód wznoszące dom, z trudem radząc sobie z zawiłościami projektu. Dziś stawiamy na fachowość i szybkość realizacji.

Zatrudniamy więc profesjonalne firmy, kompleksowo realizujące inwestycje. Odchodzimy przy tym od budownictwa tradycyjnego, często już nieefektywnego, obciążającego klimat i pozostawiającego wiele do życzenia w kwestiach komfortu.

Staliśmy się bardziej otwarci na nowoczesne technologie i co tu kryć – cenimy wygodę i spokój ducha. Zamiast kontrolowaćwykonawców na każdym etapie robót lub zawracać sobie głowę zaopatrzeniem budowy, wolimy podpisać umowę, zapłacić i cierpliwie czekać na odbiór kluczy.

Nie w smak nam też budowa rozciągnięta w czasie. Chcemy jak najprędzej zamieszkać w nowym domu lub przygotować go do wynajmu. Stąd ogromne zainteresowanie budownictwem prefabrykowanym, a zwłaszcza modułowym. Modułowe domy o konstrukcji drewnianej stanowią dziś istotną konkurencję dla budynków murowanych, bijąc je na głowę pod wieloma względami. Sprawdź, co kryje się za ich sukcesem!

Czym jest modułowy dom drewniany i jak powstaje?

Jest to budynek o lekkiej konstrukcji szkieletowej, który powstaje w zakładzie. Pod dachem fabryki montowane są przestrzenne elementy. Takie wielkie, sześcienne bryły ociepla się tam i częściowo lub niemal całkowicie wykańcza.  Moduły wyposażone są w drzwi i okna. Mają podłogi, stropy i dach.

Gdy zestaw modułów jest już gotów, zostaje wysłany do klienta. Tam, na placu budowy dźwig zestawia je w całość, a monterzy łączą, uszczelniają i kończą to, czego nie dało się wykonać w zakładzie produkcyjnym.

W przypadku prefabrykacji panelowej (2D), z fabryki na plac budowy docierają poszczególne ściany, części stropu, wiązary dachowe, które następnie składa się zgodnie z projektem w trójwymiarową bryłę budynku.  

Wnętrze domu szkieletowego

Jakość pod ścisłą kontrolą

Ogromną przewagą domów modułowych nad murowanymi jest to, że części budynku wytwarzane są w kontrolowanych warunkach zakładowych. Używane materiały budowlane to towar najwyższej jakości. W domach prefabrykowanych, bazujących na rozwiązaniach Saint-Gobain wykorzystywane jest drewno konstrukcyjne klasy C24, zgodne z normą PN EN 338, suszone komorowo, strugane czterostronnie, posiadające fazowane krawędzie oraz mające wilgotność na poziomie 15-18%.

Konstrukcje przygotowane z tak obrobionego surowca w zupełności odpowiada wymaganiom technicznym dotyczącym ognioodporności i trwałości szkieletu. Elementy są precyzyjnie docinane co do milimetra, by zminimalizować liczbę powstających odpadów i zapobiegać opóźnieniom wynikającym z dostępności wyrobów na rynku – a tym samym przeciwdziałać wzrostowi kosztów budowy z uwagi na rosnące ceny, nierzadko trudnodostępnych produktów.

Zyskujemy więc dom szyty na miarę, dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz w pełni zgodny z projektem architektonicznym, naszą wizją i pierwotnie zakładanymi kosztami. Wysokie walory techniczne potwierdzają liczne certyfikaty, a zabezpieczeniem dla inwestora jest gwarancja na konstrukcję domu prefabrykowanego. Ponadto, po zakończeniu współpracy przysługuje nam serwis posprzedażowy.

Dom modułowy – zdrowy, bezpieczny, komfortowy

Nowoczesne budownictwo to budownictwo energooszczędne i ekologiczne. W produkcji modułów wykorzystuje się przede wszystkim surowce i produkty pochodzenia naturalnego: drewno, gips i wełnę szklaną, które wyróżnia najwyższa jakość, trwałość, doskonałe parametry techniczne oraz mniej negatywny wpływ na środowisko niż budowa tradycyjna. Suszone komorowo i czterostronnie strugane drewno nie wymaga chemicznej impregnacji, bowiem taki proces obróbki uodparnia je na działanie ognia oraz tak zwaną korozję biologiczną.

Dodatkowymi środkami ogniochronnymi są wełna mineralna - materiał całkowicie niepalny – oraz płyty gipsowo-kartonowe, z których wykonana zabudowa wewnętrzna chroni drewno przed wilgocią i działaniem ewentualnego pożaru. A skoro o wełnie mowa, warto zwrócić uwagę na inną jej zaletę, a mianowicie zdolność pochłaniania dźwięków. Wykonana z niej izolacja cieplna stanowi przy okazji doskonałą barierę dla hałasu dobiegającego z zewnątrz.

Wsparcie dają jej pakiety szybowe z powłoką niskoemisyjną, które także charakteryzują się wysoką izolacyjnością akustyczną, a przy tym wpływają na energooszczędność domu, zatrzymując ciepło we wnętrzach, a jednocześnie przepuszczając darmową energię promieni słonecznych. Oczywiście na nic zdałyby się nawet najbardziej energooszczędne okna, gdyby nie ich precyzyjny, ciepły montaż, eliminujący powstawanie mostków termicznych na łączeniach konstrukcji ze stolarką.

Profesjonalizm i doświadczenie ekipy montującej poszczególne elementy przegród domów prefabrykowanych to kolejny atut domów zamawianych w fabryce. Możemy więc być pewni, że tak wykonane segmenty konstrukcyjne dadzą gwarancję wytrzymałości, komfortu cieplnego we wnętrzach, poczucie bezpieczeństwa i satysfakcję, że nasz budynek nie będzie ciężarem da pragnącego wytchnienia środowiska.

Wielu producentów domów prefabrykowanych i modułowych decyduje się na stosowanie rozwiązań marek budowlanych grupy Saint-Gobain, dzięki czemu oni sami, jak i inwestorzy, zyskują pewność, że dom będzie trwały, komfortowy i energooszczędny.

Małgorzata Kijanka - ekspert budownictwa modułowego

Autor:

Małgorzata Kijanka

Ekspert budownictwa prefabrykowanego