domy szkieletowe

Zanim kupisz dom prefabrykowany – projekt, koszty, formalności

Prefabrykowany dom szkieletowy drewniany

 

Całoroczny dom prefabrykowany to synonim budowania w ekspresowym tempie, ale także symbol komfortu cieplnego i funkcjonalności. Jego wykonanie trwa krótko – to wiemy, ale nie każdy orientuje się w przebiegu poszczególnych etapów zamawiania takiego domu – od wyboru projektu po odbiór kluczy. Omówimy też formalności czekające inwestora kupującego dom modułowy i zdradzimy co wpływa na koszty jego realizacji.

Jak wybrać projekt domu, żeby nie żałować?

To chyba najważniejszy z etapów na drodze do własnego domu. W przypadku domów prefabrykowanych przyszły inwestor zaczyna od wizyty na stronach jednego lub kilku producentów takich budynków. Może również zacząć od stron firm, oferujących bogate katalogi projektów gotowych. Wybieramy budynek, który wielkością odpowiada naszym potrzebom, ma funkcjonalny układ pomieszczeń, jest dla nas akceptowalny pod względem cenowym i który trafia w nasz gust. Warto przy tym pamiętać, że:

  • wybierając projekt lub nawet wcześniej – przed zakupem działki – oceniamy ewentualne ograniczenia wynikające z lokalizacji i specyfiki posesji. Zawczasu warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zawierającym wytyczne dotyczące obiektów, które mogą być wznoszone na danej działce;
  • nad projektem trzeba się spokojnie zastanowić, przemyśleć, czy będzie nam pasował nie tylko pod względem wyglądu, ale też zaproponowanej technologii budowy, funkcjonalności, parametrów energetycznych i związanych z nimi, szacowanych kosztów późniejszej eksploatacji;
  • projekt należy dopasować do specyfiki działki. Chodzi nie tylko o logistykę i koszt transportu komponentów na miejsce docelowe, ale również koszty związane z zapotrzebowaniem energetycznym gotowego domu modułowego, a te zależą także od czynników środowiskowych, takich jak choćby nasłonecznienie, czy ekspozycja względem stron świata;
  • musimy zwracać uwagę na ukształtowanie działki. Drzewa, pagórki lub budynki znajdujące się na działce i wokół niej mogą ograniczać dostęp światła dziennego do wnętrz, a tym samym zmniejszać profity z darmowej energii słonecznej. Warto tak wpasować dom w działkę, by nic nie zdołało zacienić miejsc, w których zamierzamy ulokować instalację fotowoltaiczną.

Eksperci radzą, by większość okien i przeszkleń znajdowała się od strony południowej, z uwagi na duże zyski pochodzące z darmowego ciepła słonecznego i z racji ograniczenia wydatków na sztuczne oświetlenie, skoro widno będzie dzięki promieniom słonecznym.

W efekcie będziemy mogli cieszyć się niższymi rachunkami za energię, odpowiednią temperaturą wewnątrz, dostępnością do darmowego źródła witaminy D i rozświetlonymi pokojami. To tylko kilka z wielu korzyści, jakie może nam przynieść dom modułowy.

Ile kosztuje dom modułowy?

Jego cena wielu może wydawać się wysoka, między innymi dlatego, że w krótkim terminie trzeba sfinansować całą inwestycję. Wygląda to więc inaczej, niż w przypadku budownictwa tradycyjnego, gdy koszty są rozłożone w czasie, bo opłacamy po kolei poszczególne etapy robót.

Warto mieć jednak świadomość, że koszty zwrócą się w miarę użytkowania domu. Inwestycja w dom modułowy jest opłacalna nie tylko w kontekście naszych portfeli, ale również zdrowia czy przyszłości planety.

Renomowani producenci domów prefabrykowanych zachowują najwyższe standardy w doborze rozwiązań, dzięki którym budynki są nie tylko piękne i funkcjonalne, ale też trwałe, energooszczędne i bezpieczne. Dlatego wielu z nich stosuje w prefabrykacji 2D (panelowej) lub 3D (modułowej) rozwiązania marek budowlanych grupy Saint-Gobain, w szczególności niepalną wełnę szklaną ISOVER o wysokich walorach izolacyjności termicznej i akustycznej, a także systemy poddaszowe, ścienne i stropowe RIGIPS, dające dużą swobodę w aranżacji przestrzeni i zapewniające korzystne parametry w zakresie trwałości, odporności na ogień i wilgoć.

dom modułowy prefabrykowany poddasze

O czym musimy wiedzieć, decydując się na dom prefabrykowany?

Gdy dostawca wyprodukuje dom modułowy w stanie „pod klucz” jest on niemal od razu gotowy do zamieszkania, dlatego należy zawczasu uzyskać stosowne zgody oraz zgromadzić odpowiednią dokumentację, by czekały one już tylko na transport i montaż naszego wymarzonego domu. Istotny jest uregulowany stan prawny działki, ważne też, by do parceli były już doprowadzone przyłącza. Stan deweloperski będzie wymagał dodatkowych prac wykończeniowych. Zakończone są natomiast prace związane z ociepleniem, elewacją budynku oraz instalacją wewnętrzną.

Można także zamówić dom, który zostanie wykonany do stanu surowego zamkniętego. Trzeba będzie wtedy trochę poczekać zanim w nim zamieszkamy, bo będzie on wymagał sfinalizowania prac instalacyjnych i wykończeniowych – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Wszelkie formalności muszą zostać sfinalizowane przed montażem domu.

Warto jednak nie zwlekać z przygotowaniami, choćby dlatego, by zminimalizować ryzyko opóźnień realizacji na skutek jakichś niespodzianek, a w tym zachować odpowiedni margines bezpieczeństwa na dostarczenie wszystkich zamówionych elementów wystroju naszego wymarzonego domu.

Niezależnie od umówionego z dostawcą standardu wykończenia, przed podjęciem jakichkolwiek prac ważne jest wcześniejsze przygotowanie fundamentów - samodzielnie lub z pomocą producenta domów prefabrykowanych, który często oferuje taką usługę w ramach swojej działalności lub korzysta z pomocy zaufanych, sprawdzonych ekip.

Czy zawsze potrzebujemy pozwolenia na budowę?

Zgodnie z polskim prawem, postawienie domu modułowego, całorocznego, o powierzchni zabudowy nie przekraczającej 70 m2 możliwe jest bez pozwolenia na budowę. Sam fakt budowy należy jednak zgłosić w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym. Niezbędne będą następujące dokumenty:

  • projekt zagospodarowania działki lub terenu i projekt architektoniczno-budowlany,
  • zaświadczenie, które potwierdzi, że projektant ma odpowiednie uprawnienia do projektowania domów,
  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • decyzję o warunkach zabudowy – jeśli dla terenu, na którym znajduje się twoja działka, nie obowiązuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego,
  • oświadczenie projektanta o możliwości podłączenia domu do istniejącej sieci ciepłowniczej,
  • inne dokumenty, jeśli wymaga tego urząd – dowiedz się w urzędzie powiatowym lub urzędzie miasta, czy musisz dostarczyć dodatkowe dokumenty.

W przypadku braku planu zagospodarowania terenu obowiązkiem jest złożenie wniosku o otrzymanie decyzji o warunkach zabudowy, co może nam zająć do 21 dni, dlatego nie warto odkładać formalności na ostatnią chwilę.

Wielu pewnie przypuszcza, że załatwienie formalności nim elementy gotowego domu modułowego dotrą na działkę to pestka. Tymczasem może to zająć nawet 90 dni od chwili złożenia zamówienia! Producent jest w stanie przygotować moduły (w zależności od stopnia jego skomplikowania i wybranej technologii) w około półtora miesiąca, zaś samo ich zmontowanie w całość na placu budowy zajmie raptem od kilku godzin do kilku dni!

Wynik ten jest nie do pobicia, zwłaszcza w porównaniu z okresem wznoszenia budynku tradycyjnego, który zazwyczaj trwa 2-3 lata. Niebywałą zaletą prefabrykacji jest to, że prace budowlane nie są uzależnione od pory roku, czy warunków atmosferycznych – w końcu odbywają się pod dachem hali produkcyjnej. Budynek można postawić zarówno latem, jak i zimą, a to znacznie skraca czas, jaki dzieli nas od posiadania wymarzonych czterech kątów na własność.

Małgorzata Kijanka - ekspert budownictwa modułowego

Autor:

Małgorzata Kijanka

Ekspert budownictwa prefabrykowanego