Domy prefabrykowane szkieletowe - drewniane

Nowoczesne rozwiązania dla budownictwa szkieletowego

Nowoczesne rozwiązania dla budownictwa szkieletowego

Czym jest Prefabrykacja?

poddasze domu prefabrykowanegoPodstawą prefabrykacji jest produkcja modułów lub paneli budynków w kontrolowanych warunkach fabrycznych, zanim zostaną one przewiezione na miejsce budowy. Po dostarczeniu na plac budowy, moduły/panele są łączone, tworząc pełną strukturę budynku.

Prefabrykacja różni się od tradycyjnego budownictwa na miejscu, gdzie wszystkie elementy są budowane na miejscu, od fundamentów po dach. W prefabrykacji, większość prac jest przeprowadzanych w kontrolowanych warunkach fabrycznych, co minimalizuje wpływ czynników zewnętrznych, takich jak warunki pogodowe, na proces budowy.

Prefabrykacja budynków oferuje wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych metod budowy. Przede wszystkim, prefabrykacja może znacznie skrócić czas budowy, ponieważ produkcja modułów odbywa się jednocześnie z przygotowaniem placu budowy. Ponadto, produkcja w kontrolowanych warunkach fabrycznych zapewnia lepszą kontrolę jakości, zwiększa efektywność i minimalizuje odpady.

Prefabrykacja budynków: Czym jest i jak powstają domy modułowe?

Prefabrykacja budynków, znana również jako budownictwo modułowe, to proces, w którym części budynku są wstępnie produkowane w fabryce, a następnie przewożone na plac budowy, gdzie są składane w całość. Jest to metoda, która zyskuje na popularności dzięki swojej efektywności, oszczędności czasu i zrównoważonemu charakterowi. Ale jak dokładnie przebiega proces prefabrykacji i jak powstają domy prefabrykowane?

Walory wełny szklanej w domach szkieletowych

Image
Domy drewniane
Description
Domy drewniane

 

W izolacji domów szkieletowych wełna szklana oprócz swoich podstawowych właściwości w zakresie izolacji termicznej posiada dodatkowe walory:

 • tłumi hałas i wszelkie niepożądane dźwięki, które w tego typu budynku mogłyby być bardziej uciążliwe, niż w przypadku tradycyjnego murowanego domu
 • posiada znakomite walory mechaniczne - wypełnia szczelnie przestrzeń, nie pozostawiając mostków termicznych, nie kruszy się i nie łamie jak np. styropian
 • jest niepalna (klasa A) - co szczególnie istotne w przypadku domu drewnianego, stanowi solidną podstawę bezpieczeństwa pożarowego

Jaką wełnę wybrać do izolacji budynku szkieletowego?

W lekkim budownictwie szkieletowym także materiał izolacyjny musi być lekki - dlatego lepiej wybrać wełnę szklaną, lżejszą i mniej sztywną od wełny skalnej.

W ofercie ISOVER znajduje się szeroki wybór wełen w rolkach, czyli matach - poręcznych, łatwych w przenoszeniu i montażu, umożliwiających znaczną redukcję odpadów przy przycinaniu. Oferujemy też wełny w postaci płyt - zwłaszcza zalecane tam, gdzie dostępna przestrzeń odpowiada rozmiarowi płyt.

Ekologiczny dom modułowy Tomasza Pągowskiego

Tomasz Pągowski - Dom w Miesiąc - rozmowy i montaż

Znany architekt Tomasz Pągowski postanowił zaprojektować dla siebie dom w technologii szkieletowej i zaprosił nas do współpracy.

W popularnym programie Dom w Miesiąc emitowanym w stacji Canal DOMO+ wspólnie z Tomaszem mieliśmy okazje przedstawić nasze rozwiązania dla budownictwa szkieletowego:

dach skośny ISOVER RIGIPS z Super-Matą PRO zapewniającą bardzo dobrą izolacyjność termiczną, akustyczną i bezpieczeństwo pożarowe oraz folią paroizolacyjną ISOVER Stopair 1104 chroniącą konstrukcję przed wilgocią

- akustyczną ścianę działową w systemie ISOVER RIGIPS z wełną ISOVER Aku-Płyta oraz płytą Rigips PRO Aku typ A, zapewniającą ochronę przed hałasem, w mocnej trwałej konstrukcji z profili ULTRASTIL ®

- fasadę wentylowaną z zastosowaniem wełny ISOVER Super-Vent Ultra.

Modułowy dom w praktyce - film
Zobacz ekologiczny dom w kształcie Nigiri! Projektant Tomasz Pągowski użył produktów ISOVER i RIGIPS.

Drewno, wełna mineralna i gips - idealne do domu prefabrykowanego

Drewno

Drewno jest jednym z absolutnych faworytów, będąc zarówno materiałem budowlanym jak i symbolem zrównoważonej, zdrowej przestrzeni życiowej. Drewno korzystnie wpływa na klimat pomieszczeń. Ciepła, ziarnista powierzchnia ma atrakcyjny wygląd, a drewno emanuje przyjemną, przytulną atmosferą. Oprócz tych „miękkich” czynników, najważniejszymi czynnikami w budowie budynków są „twarde” fakty, które drewno ma do zaoferowania: drewno jest lekkie i stabilne. Ponadto, ze względu na wypełnione powietrzem jamy komórkowe jest najbardziej nośnym ze wszystkich materiałów termoizolacyjnych.

gips i wełna mineralnaGips

Gips zawiera około 20% chemicznie związanej wody krystalicznej, dlatego posiada zdolność pochłaniania lub oddawania wilgoci, w zależności od panujących warunków. Gips to materiał niepalny, który w systemach suchej zabudowy Rigips stanowi skuteczne zabezpieczenie przed działaniem ognia. Gips jest także materiałem ekologicznym. To naturalny materiał mineralny (skała), który został odpowiednio uformowany i oklejony kartonem. Rigips dokonał oceny właściwosci środowiskowych swoich wyrobów badając cykl życia produktów Rigips oraz podając ilościowa informację o oddziaływaniach środowiskowych wyrobu od pobrania surowców do produkcji aż do końca życia produktu – fazy rozbiórki i recyklingu. Więcej o systemach Rigips znajdziesz na www.rigips.pl

 

Wełna mineralna

Wełna szklana ISOVER wytwarzana jest przede wszystkim z piasku kwarcowego oraz stłuczki szklanej – w większości pochodzącej z recyklingu. Znaczący procent odpadów surowcowych powraca w procesie technologicznym do obiegu wtórnego. Wełna skalna ISOVER powstaje głównie z bazaltu, dodatkami są gabro, dolomit lub kruszywa wapienne. Przy produkcji wykorzystywane są nie tylko odpady własne, ale również te pochodzące z innych sektorów, np. metalurgii, elektrowni czy oczyszczalni ścieków. ISOVER jako producent wełny mineralnej wdraża innowacyjne technologie pozwalające na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, sprężonego powietrza i gazu, potrzebnych podczas procesu produkcji. Ogranicza objętość gotowych wyrobów, poddając je kompresji, co umożliwia redukcję natężenia transportu i związanych z nim uciążliwości środowiskowych. Prowadzone są analizy cyklu życia produktu (LCA), uwzględniające wszechstronny wpływ wełny mineralnej Isover na środowisko i jego zasoby – od wydobycia surowców i zużycia energii w procesie technologicznym, przez produkcję i cały okres eksploatacji, aż po zagospodarowanie odpadów

Dom bezpieczny pożarowo – Eksperyment pożarowy wielokondygnacyjnego budynku drewnianego

Celem projektu, którego kulminacyjnym etapem był eksperyment pożarowy budynku o konstrukcji drewnianej w pełnej skali, było dostarczenie niezbędnej wiedzy, która pozwoli wypracować nowe podejście do przepisów przeciwpożarowych dla budynków o konstrukcji drewnianej.

Do spalenia przeznaczono nowo wzniesiony dom składający się z 8 pomieszczeń: pięciu pokoi (17,12 m2, 13,43 m2, 33,44 m2 i 7,02 m2 na parterze 20,21 m2 oraz na piętrze), dwóch łazienek (2,69 m2 i 2,46 m2) oraz korytarza (14,09 m2).

Bezpieczeństwo pożarowe domu drewnianego prefabrykowanego

Zobacz dlaczego dom prefabrykowany nie spłonął?

Płyty g-k Rigips w budownictwie prefabrykowanym

Detale instalacyjne ppoż. w domu drewnianym

Budownictwo prefabrykowane - budownictwo zrównoważone

budownictwo zrównoważone prefabrykowaneZrównoważony rozwój opiera się na zasadzie odpowiedzialnego korzystania z zasobów przyrody. Nie możemy zapominać, że sięgamy po zasoby nieodnawialne, których za pewien czas może zabraknąć.

Kompleksowa strategia zrównoważonego rozwoju Grupy Saint-Gobain obejmuje cały cykl produktów: Począwszy od oszczędnego w zużyciu zasobów wydobycia surowców i ciągłej redukcji emisji CO2, poprzez zapewnienie komfortu i zdrowia użytkowników budynków, aż po przemyślana gospodarkę odpadami.

Domy prefabrykowane są bardziej zrównoważone niż tradycyjne budynki. Wykorzystują mniej materiałów, generują mniej odpadów i są bardziej energooszczędne. Ponadto, wiele firm oferuje opcje zrównoważonego projektowania, takie jak instalacje solarnych paneli fotowoltaicznych czy systemy recyklingu wody deszczowej.

Przykładowa kompletna przegroda zewnętrzna

przykładowa ściana zewnętrzna prefabrykowana

 1. Ściana zewnętrzna w konstrukcji szkieletu drewnianego z poszyciem płytami gipsowo-kartonowymi Rigips np. SD_60/120_RDU_RDU
 2. Wełna mineralna skalna ISOVER gr. min. 100 mm
 3. System elewacyjny WEBER (zgodnie z ETA-20/0590)
 4. Kołek mocujący wełnę
 5. Klej mocujący wełnę do płyty gipsowo-kartonowej
 6. Płyta gipsowo-kartonowa RIGIPS PRO (4PRO)
 7. Profil RIGIPS CW ULTRASTIL
 8. Profil RIGIPS UW ULTRASTIL
 9. Wkręt Rigips TN 25
 10. Taśma usczelniająca piankowa RIGIPS
 11. Wypełnienie wełna mineralna szklana lub skalna ISOVER

Przykładowa zabudowa poddasza w domu szkieletowym

2 Profil Rigips CD60 ULTRASTIL +

3 Wieszak do poddaszy Rigips do profili CD60 +

4 Wkręt Rigips TN 25 +

Wkręt Rigips TN 25

5 Wkręt do drewna +

Wkręt do drewna (mocowanie wieszaków)

7 Taśma spoinowa Rigips +

8 Masa szpachlowa wykończeniowa Rigips +

Przykładowa konstrukcja stropu w domu szkieletowym

strop w budynku szkieletowym przekrój
1

Płyta gipsowo-kartonowa RIGIPS Fire+ PRO typ DF gr. 2x12,5 mm - zobacz produkt >

Płyta gipsowo-kartonowa RIGIPS Fire+ PRO typ DF gr. 2x12,5 mm
2

Płyta gipsowo-włóknowa RIGIPS Rigidur E30M z wełna mineralna skalna gr. 10 mm - zobacz produkt >

Płyta gipsowo-włóknowa RIGIPS Rigidur E30M z wełna mineralna skalna gr. 10 mm
3

Wełna mineralna ISOVER grub. 100 mm

Wełna mineralna ISOVER grub. 100 mm
4
Uchwyt Rigips ES do profilu CD60 w rozstawie maksymalnie co 1000 mm
5
Profil Rigips CD60 ULTRASTIL w rozstawie maksymalnie co 400 mm

1 Płyta gipsowo-kartonowa RIGIPS Fire+ PRO typ DF gr. 2x12,5 mm +

Płyta gipsowo-kartonowa RIGIPS Fire+ PRO typ DF gr. 2x12,5 mm - zobacz produkt >

2 Płyta gipsowo-włóknowa RIGIPS Rigidur E30M z wełna mineralna skalna gr. 10 mm +

Płyta gipsowo-włóknowa RIGIPS Rigidur E30M z wełna mineralna skalna gr. 10 mm - zobacz produkt >

3 Wełna mineralna ISOVER grub. 100 mm +

Wełna mineralna ISOVER grub. 100 mm

4 Uchwyt Rigips ES do profilu CD60 w rozstawie maksymalnie co 1000 mm +

5 Profil Rigips CD60 ULTRASTIL w rozstawie maksymalnie co 400 mm +

Przykładowa konstrukcja ściany działowej w domu szkieletowym

Przykładowa konstrukcja ściany działowej w domu szkieletowym
1

płyta gipsowo-kartonowa RIGIPS Riduro grub. 12,5 mm

Płyta gipsowo-kartonowa RIGIPS Riduro grub. 12,5 mm
2

Wypełnienie wełna mineralna szklana lub skalna ISOVER o gęstości min. 11 kg/m3 grub. 120 mm

Wypełnienie wełna mineralna szklana lub skalna ISOVER

1 Płyta gipsowo-kartonowa RIGIPS Riduro grub. 12,5 mm +

płyta gipsowo-kartonowa RIGIPS Riduro grub. 12,5 mm

2 Wypełnienie wełna mineralna szklana lub skalna ISOVER +

Wypełnienie wełna mineralna szklana lub skalna ISOVER o gęstości min. 11 kg/m3 grub. 120 mm

Poznaj produkty i systemy Isover i Rigips do budownictwa szkieletowego

ISOVER Multimax 30

Najniższa lambda wśród wełen mineralnych szklanych i skalnych.

ISOVER Super-Mata

Wełna mineralna szklana o wysokich właściwościach izolacyjnych.

RIGIPS 4PRO Fire+ typ DF

Płyta gipsowo-kartonowa ogniochronna typ DF o czterech spłaszczonych krawędziach PRO i grub. 12,5 mm

Profile RIGIPS ULTRASTIL

Profile Rigips ULTRASTIL to 50% sztywniejsza konstrukcja ścian, sufitów i poddaszy.

RIGIPS PRO Duraline

Płyta o podwyższonej wytrzymałości na zniszczenia i uderzenia, odporna na działanie wilgoci.