bezpieczeństwo pożarowe
środowisko
zdrowie i bezpieczeństwo

Czy wełna mineralna jest bezpieczna dla zdrowia? Rozwiewamy mity.

Wełna ISOVER - bezpieczna dla zdrowia

 

Wełna mineralna jest bezpieczna dla zdrowia - czy to prawda? Co z pyłem, włóknami i składnikami, z których powstała? Jak pracować z produktami z wełny mineralnej, by sobie nie zaszkodzić i zapewnić komfort w trakcie instalacji? Poznaj najważniejsze fakty, dotyczące procesu produkcji wełny, pracy z wełną i stopnia zagrożenia dla zdrowia.

Czy wełna mineralna jest bezpieczna dla zdrowia?

Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO wełna mineralna to bezpieczny materiał izolacyjny, pod warunkiem, że pracuje się z nią zgodnie z zaleceniami producenta oraz przestrzega odpowiednich środków ostrożności. 

Nic jednak dziwnego, że wokół wełny mineralnej narosło wiele wątpliwości. W Polsce brakuje ogólnie przyjętych i znanych norm i zapisów prawnych przepisów, które informowałyby, jak postępować z tym materiałem do izolacji. W związku z tym każdy, kto ma do czynienia z wełną, powinien stosować się do ogólnych zasad BHP, mówiących o środkach ochrony indywidualnej, a przede wszystkim - zachować zdrowy rozsądek podczas pracy.

Skład i produkcja - jak powstaje wełna mineralna?

Wełnę mineralną produkuje się z naturalnych surowców, takich jak bazalt lub skała wulkaniczna, a także szkło recyklingowe. Nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych ani toksycznych gazów, dlatego przebywanie w pomieszczeniu, w którym znajduje się wełna nie powoduje zatrucia.

Włókna i zdrowie - czy są szkodliwe dla nas?

Włókna mineralne są bezpieczne dla zdrowia. Wdychanie powietrza w ich pobliżu nie wywołuje negatywnych efektów. Warto również podkreślić, że wełna mineralna nie jest rakotwórcza dla ludzi.

Instrukcje bezpieczeństwa na opakowaniach

Na rolkach i paczkach produktów ISOVER znajdują się proste zalecenia związane z bezpiecznym montażem wełny szklanej i skalnej.

Zasady BHP przy montażu wełny szklanej i skalnej ISOVER

Pamiętaj:

  • Miejsce pracy czyścić odkurzaczem.
  • Przy montażu izolacji w pomieszczeniach bez wentylacji zaleca się stosować odpowiednią jednorazową maskę ochronną.
  • Przy obchodzeniu się z produktami zakryć odkryte części ciała.
  • Podczas montażu wełny ponad głową założyć okulary ochronne.
  • Usuwać odpady zgodnie z lokalnymi przepisami.
  • Mogące pojawić się swędzenie można złagodzić spłukując wodą skórę przed jej ostatecznym umyciem.

Pylenie i alergie - czy wełna mineralna jest szkodliwa?

Wełna może pylić podczas rozpakowywania, przycinania i układania, ale jest to zazwyczaj krótkotrwałe zjawisko. Osobom o wrażliwych drogach oddechowych lub skórze zaleca się stosowanie odpowiednich środków ochrony w trakcie pracy, takich jak maski przeciwpyłowe i odzież z długimi rękawami oraz nogawkami. 

Jeśli montujesz wełnę ponad Twoją głową, załóż okulary ochronne, które ochronią Twoje oczy, a przy okazji poprawią komfort pracy. Wietrz miejsce, w którym pracujesz, dzięki czemu drobinki wełny mineralnej rozproszą się i nie będą unosiły się w powietrzu. Po pracy dokładnie odkurz pomieszczenie i weź prysznic, wcześniej opłukując dłonie.

Kontakt skórny z włóknami mineralnymi

Zetknięcie skóry z wełną mineralną nie powoduje poważnych zranień czy trwałych uszkodzeń. Jednakże, zaleca się unikanie bezpośredniego kontaktu ze skórą i używanie rękawiczek i odzieży ochronnej - włókna wełny są sztywne i mogą spowodować podrażnienia rąk, przedramion i ramion oraz nóg, szczególnie w przypadku kontaktu ze skórą wrażliwą. Do pracy najlepiej założyć rękawice, długie spodnie i bluzę lub kombinezon, żeby uniknąć dyskomfortu w trakcie pracy i późniejszych skutków.
 

Wełna skalna i szklana w domu

Ocieplenie w postaci wełny mineralnej przynosi same pozytywne skutki - również dla zdrowia. Właściwości akustyczne sprawiają, że zyskujesz ciszę i spokój.

Właściwości przeciwwilgociowe zapobiegają osadzaniu się pleśni i grzybów, gwarantując suche środowisko.

Ogniotrwałość wełny pomaga Ci spać spokojnie, a rachunki za energię cieplną już nie przyprawiają o zawrót głowy.

Zastosowanie wełny szklanej i skalnej w przemyśle budowlanym

Wełna mineralna to materiał budowlany, który wymaga określonego postępowania. Jeśli będziesz przestrzegać zaleceń producenta związanych z obsługą i instalacją mat oraz płyt, unikniesz problemów związanych z pyleniem czy długotrwałym narażeniem na bezpośredni kontakt z włóknami.

Korzystaj ze środków ochrony osobistej - przed montażem upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz do bezpiecznej pracy.