środowisko
termomodernizacja

Ekologia na poddaszu - jakie produkty izolacyjne są przyjazne dla środowiska?

Rozwiązania Saint-Gobain przyjazne dla środowiska 2

 

Wykonaj termomodernizację dachu i zmniejsz koszty ogrzewania, wywierając minimalny wpływ na ekosystem. Jak to zrobić? Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, jak wygląda ekologia na poddaszu i jakie produkty izolacyjne są przyjazne dla środowiska.

W zgodzie z naturą - izolacje przyjazne dla środowiska

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów ociepleniowych dla budownictwa, które wytwarzane są na bazie naturalnych surowców i nadają się do recyklingu. Wśród nich znajdziesz:
- termoizolacje celulozowe - granulat pochodzący z recyklingu makulatury,
- włókno drzewne - maty lub luźne włókna, które wdmuchuje się w przegrodę,
- wełnę konopną - na bazie włókien konopnych
- perlit ekspandowany,
- szkło piankowe z recyklingu starego szkła z dodatkiem środków pianotwórczych,
- kompozyt wapienno-konopny

Wybór jest spory, ale pamiętaj, że nie tylko producenci tych materiałów dbają o środowisko. Również firmy zajmujące się produkcją tradycyjnych systemów ociepleń starają się jak najbardziej zminimalizować swój wpływ na otoczenie. Wykorzystują surowce, które pozyskiwane są z recyklingu i tak doskonalą proces produkcji, by wytwarzać jak najmniej szkodliwych substancji, w tym dwutlenku węgla.
 

Wełny mineralne dla zrównoważonego rozwoju środowiska i produkcji

Do produkcji wełny mineralnej szklanej Isover wykorzystuje aż w 70% surowce wtórne - stłuczkę szklaną.

Dzięki m.in. powtórnemu użyciu stłuczki szklanej oraz innym działaniom minimalizującym wpływ produkcji na środowisko naturalne firma otrzymała Zielone Rekomendacje Techniczne - certyfikat środowiskowy, przyznawany przez Instytut Techniki Budowlanej, który potwierdza ekologiczne podejście producenta.

Produkt znajduje się na Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów rządowego programu "Czyste Powietrze"

Wełny ISOVER w rolkach do poddaszy oraz w płytach do ocieplania ścian zewnętrznych (metodą ETICS oraz fasady wentylowane) otrzymały pozytywną ocenę ekspertów Instytutu Ochrony Środowiska (IOŚ-PIB) i zostały wpisany na Listę Zielonych Urządzeń i Materiałów ZUM. Lista zawiera sprawdzone rozwiązania, kwalifikujące się do dofinansowania w ramach programu „Czyste Powietrze”.

Poddasze_welna_ISOVER_realizacja_Czerbud (3)

Wpływ wełny mineralnej na środowisko i zdrowie mieszkańców

Ocieplenie pozwala zredukować ilość spalin i opału generującego CO2. Dobra izolacja sprawia, że zużywa się mniej energii do ogrzania budynku, co przekłada się na ograniczenie emisji gazów szklarniowych do atmosfery. 

Wełna Isover jest przyjazna zdrowiu, bo wykazuje odporność na pleśń i grzyby. Zabezpiecza dom przed rozwojem mikroorganizmów i wilgocią, tworząc trwałą izolację na lata. Co więcej - ma Atest Higieniczny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i certyfikat EUCEB, które potwierdzają, że są bezpieczne w trakcie montażu i nie powodują uszczerbku na zdrowiu podczas użytkowania.

Również proces produkcji odbywa się w energooszczędnym trybie w porównaniu z innymi. Wpływa to na jakość powietrza i można z całą pewnością stwierdzić, że producent aktywnie przyczynia się do zmniejszenia efektu cieplarnianego.

Na ile wystarcza wełna mineralna?

Cykl życia wełny mineralnej jest bardzo długi. Nawet po 50 latach materiał ten zachowuje swoje parametry termiczne, akustyczne i przeciwpożarowe, pod warunkiem, że montaż został wykonany zgodnie ze sztuką i nie doszło do zawilgocenia.

Jeśli zdecydujesz się na ocieplenie domu i pomieszczeń tym materiałem izolacyjnym, możesz być pewny, że będzie to jedyne takie przedsięwzięcie w Twoim życiu. Wełna służy przez dekady, dzięki czemu produkuje się ją w ilościach potrzebnych głównie do nowych izolacji, a nie ustawicznej wymiany.

Saint-Gobain_zrownowazony_rozwoj_rozwiazania_dla_srodowiska_1

Odpowiedzialna termomodernizacja - ocieplanie wełną mineralną

Twoje wybory mają wpływ na środowisko również w przypadku termomodernizacji. Stosuj materiały z surowców odnawialnych, dzięki którym zmniejsza się eksploatacja źródeł. Popraw efektywność cieplną swojego domu dzięki przyjaznym środowisku materiałom izolacyjnym Isover.