4 min

Jak wytrzymać, gdy żar leje się z nieba?

Wiatrak, napoje chłodzące, okłady z lodu, a może inwestycja w klimatyzację? Jak wytrzymać, gdy żar leje się z nieba, nie tylko na zewnątrz, ale też i wszystkimi szparami wlewa się do naszych domów i mieszkań? Szukamy najlepszych sposobów na przyjemną temperaturę w domu.

 

gorąco na poddaszu

Komfortowa temperatura na poddaszu

Poddasza, ostatnie kondygnacje budynków – nieważne, jak pomysłowo i funkcjonalnie urządzone, jeśli utrzymuje się w nich temperatura powyżej 30 stopni – chętnie zamienilibyśmy choćby na piwnicę, jeśli w niej termometr pokaże komfortowe 23 stopnie. 

Oczywiście każdy ze sposobów walki z upałem zadziała doraźnie, ale… ileż można zjeść lodów? Klimatyzacja to oprócz wydatku ponad 2000 zł (zakup i montaż, zależnie od uwarunkowań technicznych, kubatury itp.) także zwiększone koszty energii elektrycznej i ryzyko dla zdrowia przy zbyt intensywnym stosowaniu.    

Najlepiej podejść do tematu… na chłodno

Warto skupić się na początek na możliwościach w zakresie izolacji domu – warto zrobić to raz, a dobrze, zapewniając sobie komfort i oszczędzając zwiększonych wydatków na długie lata. Prawidłowo zaprojektowana i zamontowana podwójna warstwa izolacji dachu skośnego ze sprężystej, szczelnie wypełniającej dostępną przestrzeń wełny mineralnej szklanej sprawi, że temperatura na poddaszu będzie znacznie mniej zależna od upałów i mrozów na zewnątrz.

Istotna jest oczywiście cała tzw. koperta budynku, czyli oprócz dachu także ściany zewnętrzne. Duże znaczenie ma także powierzchnia przeszklona oraz jakość i efektywność energetyczna okien i drzwi. Ocieplenie budynku wełną szklaną na poddaszu i skalną lub szklaną (zależnie od metody) na fasadach oznacza także wyciszenie – wełna w odróżnieniu od styropianu i pianek ma znakomite parametry tłumienia hałasu.

Ocieplenie, docieplenie – to najczęstsze skojarzenia z izolacją budynków, zapewne dlatego, że ogrzewanie i jego koszty to coś, co dotyczy praktycznie każdego domu czy mieszkania przez dużą część roku. Ale u progu lata, kiedy upał daje się mocno we znaki, a ciepło jest jedną z ostatnich rzeczy, na których nam zależy – warto przypomnieć, że izolacja termiczna to także ochrona przed gorącem, które - jeśli nie napotka odpowiedniej bariery - zapanuje także w naszych domach.

Izolacja izolacji nierówna

Zdarza się, że chociaż jest ułożone ocieplenie poddasza, temperatura wewnątrz nas nie zadowala – latem pomieszczenia się przegrzewają, a zimą ciepło ucieka na zewnątrz. Remont poddasza to dobry moment na to, aby poprawić komfort cieplny pod skosami.  

Problem – przegrzewanie się poddasza latem

Inwestor ma poddasze ocieplone 15-centymetrową wełną mineralną o współczynniku lambda 0,040 W/mK ułożoną między krokwiami. Przymierza się do generalnego remontu poddasza. Przy tej okazji chciałby poprawić komfort cieplny we wnętrzach. Najbardziej dokuczają mu upalne lata, kiedy to na poddaszu panuje niekiedy temperatura 32°C. Inwestor rozważa dołożenie jeszcze jednej warstwy wełny mineralnej lub założenie klimatyzacji.  

Co radzi ekspert? Jaką wybrać izolację?

15 cm wełny to niewystarczająca warstwa. Rekomendowana grubość to 30 cm – układana w dwóch warstwach: między krokwiami i pod krokwiami. W przypadku zastosowania na dachu membrany wysokoparoprzepuszczalnej umożliwiającej montaż wełny na styk, pierwsza warstwa wełny powinna szczelnie wypełniać przestrzenie między krokwiami, a jej grubość musi być równa wysokości krokwi. Jeśli mamy deskowanie lub membranę niskoparoprzepuszczalną, wówczas zaleca się, aby nad pierwszą warstwą wełny pojawiła się szczelina wentylacyjna wysokości 2-2,5 cm.

Grubość kolejnej warstwy zależy od warstwy pierwszej, ale ich suma nie powinna być mniejsza niż 30 cm.  Jeżeli poddasze jest zaizolowane 15-centymetrową warstwą, dołożenie kolejnej powinno znacznie ograniczyć problem przegrzewania się wnętrza latem.

Odpowiednia grubość izolacji z wełny oraz jej warstwowy układ to nie tylko spełnienie wymagań prawnych w zakresie izolacyjności cieplnej, lecz także uzyskanie komfortu termicznego oraz minimalizacja mostków termicznych i strat ciepła przez przenikanie – a co za tym idzie niższe straty ciepła latem i zimą i niższe rachunki za ogrzewanie oraz klimatyzację.

Lambda wełny

Warto też pamiętać o współczynniku przewodzenia ciepła lambda, równie istotnym jak grubość wełny – jest zależny od tego, ile ciepła przedostaje się przez dany materiał, zatem: im niższa lambda, tym lepiej! Super-Mata Plus o lambdzie 0,032 W/mK czy Super-Mata o lambdzie 0,033 W/mK będzie o ponad 15% efektywniejsza, niż mata o lambdzie 0,040 W/mK. Nabiera to szczególnego znaczenia w sytuacji, kiedy nie dysponujemy wielką przestrzenią do wypełnienia izolacją – zamiast grubszej warstwy „słabszej” wełny możemy zastosować cieńszą warstwę Super-Maty Plus. 

Trzeba pamiętać również o szczelnej paroizolacji

Nie można zapominać, że dobrze zaizolowane poddasze to nie tylko wełna. Musi być zapewniona odpowiednia szczelność, a materiały wykorzystane do budowy i wykończenia dachu powinny być dobrej jakości. Dodatkowo, aby cała konstrukcja dachu była trwała i by uniknąć niszczycielskiego działania nagromadzonej wilgoci pochodzącej z pary wodnej z wnętrza domu – warto zastosować folię paroizolacyjną, szczególnie polecane są folie inteligentne ISOVER Vario® KM Duplex i ISOVER Vario® XtraSafe (o zmiennym oporze dyfuzyjnym) wraz z dedykowanym zestawem taśm i akcesoriów montażowych zapewniających maksymalną szczelność.

Działanie inteligentnej paroizolacji ISOVER Vario zimą i latem